RÖK, EASA’nın Yönetim Kurulu toplantısına ev sahipliği yaptı

Avrupa Reklam Standartları Birliği (EASA) çatısı altında Türkiye reklam sektörünü Avrupa’da başarıyla temsil eden Reklam Özdenetim Kurulu (RÖK), kuruluşunun 20’nci yıldönümünü düzenlenen bir gala gecesiyle kutladı. Ayrıca, 20’nci kuruluş yılı etkinlikleri kapsamında, 22-23 Ekim tarihlerinde EASA Toplantısı’na İstanbul’da ev sahipliği yaptı.

Reklam Özdenetim Platformu Başkanı Ahmet Pura, RÖK’ün, Türkiye’de 20 yıldır varlık gösteren, birçok Avrupa ülkesinden önce bu alanda bir özdenetim yapılması gereğine inanmış bir Kurul olduğunu vurguladı. Pura, şu değerlendirmeyi yaptı:

“RÖK kuruluşundan bu yana, reklam sektörünün tüketicinin korunması yolunda sorumluluk bilinciyle hareket etmesini sağlayan etik bir platform olarak hizmet veriyor. Pazarlama iletişiminin evrensel bir anlayışa dayanarak yürütülmesi, özdenetim bilincinin yerleştirilmesi konusunda çaba sarf ediyor. Türkiye’nin görüşlerini, Türk reklamcılık sektörünü ve özdenetim mekanizmasının işleyişini RÖK vasıtasıyla bulunduğumuz her platformda aktarmayı görev kabul ediyoruz. RÖK, EASA platformunda önde gelen üyelerden biridir. 2004’te Best Practice Award ödülüne layık bulunmuştur. Hem kuruluşumuzun 20’nci yılını kutlamanın hem de özdenetimin Avrupa çatı kuruluşu olan EASA’nın bir üyesi olarak misafirlerimizi evimizde ağırlamanın mutluluğunu yaşıyoruz.”

EASA Genel Direktörü Oliver Gray ise şöyle konuştu: “20 yıldır RÖK ekibinin yöneticileriyle dünyanın çeşitli yerlerindeki EASA toplantılarında buluştuk. Bu yıl geleneksel toplantımızı Türkiye’de gerçekleştiriyor olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. RÖK, Türkiye için olduğu kadar Avrupa’daki Türkiye temsiliyetine de katkıda bulunan ve reklamcılık sektörünün layıkıyla yapıldığını gösteren, Türkiye’yi Avrupa’da başarıyla temsil eden bir EASA üyesidir.”

22 ve 23 Ekim tarihlerinde gerçekleşen EASA toplantılarında çeşitli gündem maddeleri değerlendirildi. Toplantı kapsamında gerçekleştirilen ‘Karşılaştırmalı Reklamlar’ konulu seminerde, 6502 sayılı Yeni Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 28 Mayıs 2014 tarihinde yürürlüğe giren ve devamında yürürlüğe girmesi beklenen Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Hakkında Yönetmelik ile reklam sektörüne getireceği değişiklikler, karşılaştırmalı reklamlara ilişkin Avrupa Birliği ülkelerindeki farklı uygulamalar ve örnekler ayrıntılı olarak tartışıldı.

23 Ekim Perşembe akşamı RÖK’ün kuruluşunun 20’nci yıldönümü için düzenlenen gala yemeğini Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Ziya Altunyaldız, Gümrük ve Ticaret Bakanılığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürü Ramazan Ersoy ve RTÜK Başkanı Prof. Dr. Davut Dursun onurlandırdı. Gala yemeğinin açılışı Reklamverenler Derneği Başkanı Ahmet Pura ve Reklamcılar Derneği Başkanı Alper Üner’in konuşmaları ile yapıldı. EASA Başkanı Guy Parker yaptığı konuşmada; RÖK’ün 20’nci yılını kutladı ve Türkiye’nin henüz Avrupa Birliği üyesi olmamasına karşın RÖK’ün EASA içindeki etkin rolüne değindi. RTÜK Başkanı Prof. Dr. Davut Dursun yaptığı konuşmada reklamın ekonomiye katkısı ve dolayısıyla tüketiciye doğru bir şekilde ulaşması için reklam denetiminin önemine değindi. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Ziya Altunyaldız konuşmasında; Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Reklam Kurulu’nun son 5 yılda 11 binden fazla reklamı incelediğinin, yanıltıcı mesaj içeren ve rakipleri aleyhine haksız rekabet yaratan reklamların denetlendiğinin, Mayıs ayında yürürlüğe giren yeni Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ile Reklam Kurulu’nun yapısının daha hızlı hareket edebilecek şekilde değiştiğinin, ayrıca Reklam Özdenetim Kurulu’nun reklamların denetlenmesi konusunda Türkiye’nin önde gelen sivil toplum kuruluşu olduğunun altını çizdi.