Başvuru Formu

1. Öncelikle şikayet konunuzun RÖK’ün çalışma kapsamında olup olmadığını kontrol ediniz. Hangi konuların RÖK’ün çalışma kapsamında değerlendirildiğine bakabilirsiniz. Eğer hala emin değilseniz, bizi arayabilir veya e-posta gönderip sorabilirsiniz. İletişim bilgilerimize buradan ulaşabilirsiniz.

2. Eğer başvuru konunuzun RÖK’ün çalışma kapsamında olduğunu düşünüyorsanız, başvurunuzu online olarak, posta yolu ile veya e-posta göndererek yapabilirsiniz.

3. Başvuru yapanların kimlikleri, gizli tutulmaktadır. Başvuru yapan kişinin e-posta listesinden çıkmak vb. gibi konuları içeren bir başvurusu varsa, kimliğinin diğer tarafla paylaşılması için tüketicinin izni talep edilecektir. Bu iznin başvuru esnasında tarafımıza iletilmesi ile süreç daha hızlı sonuçlanabilecektir.

4. Reklamveren ve/veya reklam ajanslarından Özdenetim Esasları’na aykırılığı bulunan reklamların düzeltilmesi veya durdurulması istenmektedir. RÖK’ün görüşleri tavsiye niteliğindedir.

5. Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Aydınlatma Metni’ne buradan ulaşabilirsiniz.

Başvuru Formu

* Doldurulması zorunlu alanlar
Reklamı bize e-posta olarak göndermek isterseniz :
Reklamın kaliteli bir elektronik kopyası, başvurunuzu daha çabuk değerlendirmemize yardımcı olur. Kalitesiz bir kopya ise, daha iyi bir kopyayı arayacağımız için başvurunun değerlendirilmesi daha fazla zaman alabilir. Reklamın kopyasındaki en küçük yazıların bile okunuyor olması gerekmektedir.

Sadece aşağıda yer alan formatlardaki reklam kopyalarını kabul edebiliyoruz
JPEG (veya JPG) imaj dosyaları - GIF imaj dosyaları - PNG imaj dosyaları - TIFF imaj dosyaları - BMP bitmap imaj dosyaları - Word belgeleri - PDF belgeleri - WAV - MP3 - MPG - WMA - WMV - AVI

Eğer başvurunuz pazarlama iletişimi e-postaları ile ilgiliyse, gönderdiğiniz kopyada kime gönderildiği ve kimden gönderildiği ve konu bölümlerinin görünür olması gerekmektedir. Eğer yukarıda belirtilen şekilde kaliteli bir reklam kopyası varsa lütfen aşağıda belirtilen 'ekler' kutucuğunu tıklayarak bize gönderin. Ayrıca ilgili link bağlantısını da paylaşabilirsiniz.

Sınırötesi Başvurular


Sınırötesi başvuru, Türkiye'de gösterilen bir reklamın yayın kaynağının bir başka ülkede olması durumunda, Türkiye'de mukim tüketicilerinin yaptığı başvurudur.

Böyle bir reklam ile ilgili olarak yapılacak başvuru sınır ötesi başvuru olarak değerlendirilecek ve RÖK tarafından ilgili ülkede bulunan Avrupa Reklam Standartları Birliği (EASA) üyesi özdenetim kuruluşu ile iletişime geçilerek başvuru değerlendirilecektir. RÖK, 1996 yılından itibaren Avrupa Reklam Standartları Birliği'nin bir üyesidir.